Spotkanie autorskie z Zofią Paczóską

W sobotę 24 lutego 2024 roku w świetlicy wiejskiej w miejscowości Kownaciska odbyło się spotkanie autorskie z Panią Zofią Paczóską autorką książki „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”. To książka niezwykła, która zawiera 50 historii kapliczek i krzyży przydrożnych. Każda kapliczka to wspomnienia i ludzka historia najczęściej fundatora. W książce znalazły się zdjęcia autorstwa Agi Król i Tomasza Pawlicy oraz obrazy znakomitego artysty malarza Mirosława Greluka. Możemy też przeczytać piękne wiersze Marii Woźniak.
W kameralnym gronie i niesamowitej atmosferze rozmawialiśmy o kapliczkach znajdujących się na terenie Naszej gminy. Uczestnicy poddali się nastrojowi, otworzyli i przywołali własne wspomnienia. Krzyże i kapliczki – zastanawialiśmy się nad tym ile ich mijamy, jaką ciekawą historie skrywają. Warto się na chwile zatrzymać i zastanowić na ocaleniem od zapomnienia tych pięknych symboli religijnych.
Chcemy spisać historię Naszych lokalnych krzyży i kapliczek. Zacznijmy rozmawiać, dopytywać osoby starsze, które jeszcze pamiętają i spisywać te historie. Zebrany materiał pomoże nam opracować historie do kolejnej edycji książki, w której umieścimy Nasze piękne i zabytkowe obiekty. Bo mamy czym się chwalić.
Dziękujemy Zofii Paczóskiej za wspaniałe popołudnie i spotkanie autorskie, a także KGW Kownaciska za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników spotkania.
Ocalmy od zapomnienia to co mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content